Zástupci MAS Regionu Poodří navštívili partnerskou MAS Podpoľanie v Detve a maďarskou MAS 36 Jó Palóc Közhasznú Egyesulet v Kazári

Ve dnech 27. – 29. května 2011 se zástupci MAS Regionu Poodří a to manažer  a administrativní pracovnice sdružení zúčastnili partnerského setkání se slovenskou Místní akční skupinou Podpoľanie a maďarskou MAS36 Jó Palóc Közhasznú Egyesulet u příležitosti kulturně-společenských a tradičních akcí, které tyto organizace pořádaly.

Setkání bylo zahájeno v pátek 27. 5. 2011 v Detve, v sídle MAS Podpoľanie a to jednáním k projektu „Regionální značení místních výrobků a služeb – podpora rozvoje regionálního trhu“, který bude předložen jako mezinárodní projekt Spolupráce a to slovenskou stranou v termínu do 31.5.2011 a českou stranou do 27.6.2011. Součástí jednání bylo doplnění podkladů do žádosti a podepsaní smlouvy o partnerství v rámci předkládaného projektu. 

V sobotu jsme absolvovali cestu se slovenskými partnery do Kazáru, sídla MAS 36 Jó Palóc. Zde se konal Laskafesztivál és Tócsni Parti. Celkem bylo přítomno 57 soutěžících družstev. Tyto mohly využít nabídky organizátora na vyčlenění stabilního přístřešku i pece, což bylo pořízeno z dotace. Dlouho nám trvalo, než jsme pochopili, i za účasti překladatele, co je to „Laska“. Přirovnali jsme to ve finále ke slovenské lokši pečené na plotně a plněné různými druhy nádivek, různých chutí. Někteří přítomní ještě pekli bramborové placky nebo vařili guláš. Naši hostitelé připravili dvě leča, jedno pálivé a druhé sladké. V rámci setkání jsme prodiskutovali také další aktivity našeho partnerství. Maďarští partneři mají zájem navštívit náš region koncem června letošního roku. Také bylo na programu dne jednání k naší možné účasti na této akci v Kazáre v roce 2012 společně se slovenským partnerem.

Pak jsme již spěchali nazpět do Podpoľania, přesněji řečeno do obce Stožok, kde se konala tradiční akce o přiznání titulu „GUĽÁŠMAJSTER 2011“ za účasti 47 soutěžících družstev, které se do soutěže přihlašují a musí zaplatit startovné 10,- EUR. U guláše se hodnotí: chuť, barva, glanc, hustota a správné zahuštění.

Ze Stožku naše kroky vedly ještě do amfiteátru v Detve na „Sviatok pod Poľanou 2011“, kde jsme se prezentovali společně na stánku s o. z. Podpoľanie. Večer pak byl věnován diskuzi, výměně zkušeností včetně možnosti zpracování diplomové práce a tématikou porovnání programu Leader v ČR a na Slovensku a to studentů Univerzity Mateja Bela Bánská Bystrica.

Víkendový program byl bohatý, ale měli jsme možnost poznat tradiční akce našich partnerských MAS na Slovensku a v Maďarsku. Naší účasti byly posíleny vazby a nastavené možností dlouhodobé spolupráce. Rádi bychom ještě v rámci našeho partnerství přivítali polskou MAS, vzhledem k našim podmínkám takovou, která působí na toku řeky Odry.

 

pdf Tisková zpráva - 27.-29.5.2011 (111 KB)

  • Vytvořeno dne .
  • Přečteno: 4312
MAS Regionu Poodří z.s.

Bartošovice č.p. 1 - zámek

742 54 Bartošovice

Moravskoslezský kraj